Olej transformatorowy: Zakres wykonywanych analiz
Nasze nowoczesne laboratorium analityczne oferuje komplet analiz cieczy izolująco chłodzących nowych i w eksploatacji zgodnie z wytycznymi norm IEC, PN, ASTM, a także badania specjalne, zgodnie z wymaganiami klienta.
Badanie DGA (analiza chromatograficzną składu i koncentracji gazów rozpuszczonych w oleju)
Badania fizykochemiczne cieczy izolująco chłodzących:
- napięcie przebicia
- współczynnik stratności tg delta
- rezystywność
- zawartość wody rozpuszczonej (metodą K. Fischera)
- liczba kwasowa
- temperatura zapłonu
- napięcie powierzchniowe
- zawartość cząstek stałych
- korozyjność (obecność siarki korozyjnej)
Badanie zawartości związków furanów metodą chromatografii cieczowej
Badanie zawartości PCB
Badanie zawartości wody w próbkach izolacji stałej
Badanie właściwości materiałów elektroizolacyjnych
Śledzenie trendów zmian w wynikach kolejnych badań pozwala na analizę wolno rozwijających się defektów w funkcji czasu. Naszym klientom oferujemy dostęp online do bazy danych wyników badań, który umożliwia śledzenie trendów zmian poszczególnych parametrów, wydruk raportów, zestawień, a także wiele innych funkcjonalności związanych z eksploatacją jednostek transformatorowych.
Analiza parametrów fizykochemicznych olejów elektroizolacyjnych jest niezbędnym elementem określenia przydatności do eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, takich jak transformatory czy przekładniki.
Ocena występowania przegrzań czy też wyładowań niezupełnych i łukowych oraz degradacji termicznej dokonywana jest na podstawie zawartości gazów rozpuszczonych w oleju. Rodzaj powstających w oleju gazów zależy od charakteru i temperatury zjawiska, ogólną zasadę przedstawia rysunek obok.
Główną zaletą diagnostyki opartej na badaniu próbek oleju izolacyjnego jest możliwość wczesnego wykrywania szkodliwych procesów fizycznych i chemicznych występujących w transformatorze lub innym urządzeniu.
Naszym klientom w ramach świadczonej usługi, zapewniamy specjalistyczne zestawy probiercze zapewniające odpowiedni sposób poboru i transportu próbek.